Geri git   HAKIKAT DAMLALARI > :: İslamiyet > Alimler ve Evliyalar > İslam Alimleri

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19-06-09, 12:41
sifirem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sifirem sifirem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Sadık Dostumuz.
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 6.379
Teşekkür etmiş: 2.766
2.178 konudan, toplam 3.737 Teşekkür almış
Standart İmam Şâfiî Kur’an’ı 7 yaşında ezberledi

İmam Şâfiî Kur’an’ı 7 yaşında ezberledi

Şâfiî mezhebinin öncüsü ve müçtehid imamlarımızdandır. Hicrî 150/Miladî 767 yılında Filistin’in Gazze şehrinde doğdu. Hicri 204 tarihinde de vefat etti. Dedelerinden biri olan Şâfiî İbn es–Sâib’e nispeten Şâfiî olarak bilinir. Soyu Abd–i Menâf’ta Hz. Peygamber Efendimiz (sas)’in soyuyla birleşir. Henüz küçük yaşta iken babasını kaybeder.

Fakir bir şekilde yaşayan annesi, oğlunu alıp Mekke’ye gitmeye karar verir. Mekke’de, daha küçük yaşta kendisini ilme veren İmam Şâfiî, yedi yaşında Kur’ân–ı Kerim’i; on yaşında da İmam Mâlik’in el–Muvatta adlı hadis kitabını ezberlemiş ve on beş yaşına geldiğinde, fetva verebilecek bir seviyeye ulaşmıştı.

İmam Şafii henüz küçük yaşlardayken Gazze’de ilim tahsil etmeye başlamış ve Kur’an–ı Kerim’i hıfzetmişti. Mekke’ye gelince büyük hadis üstatlarından Peygamber efendimizin hadislerini ezberlemeye, diğer taraftan da Arapça’yı düzgün ve mükemmel bir şekilde öğrenmeye başladı.

Kırsal kesimlerde korunan fasih Arapça’yı öğrenmek için bir süre çölde Huzeyl kabilesinin arasında yaşadı. On yıl kadar süren çöl hayatında, dil öğreniminin yanı sıra ok atmayı da öğrendi. Kendisi bu konuda şöyle der: “Çöldeyken himmetim iki şeyde toplanmıştı. Okçuluk ve ilim. Ok atmakta o kadar maharet sahibiydim ki, on ok atsam hepsi hedefe isabet ederdi.” Bunu söyledikten sonra ilim hususunda bir şey demeden sustu. Yanında bulunan biri: “Vallahi sen ilimde, okçulukta olduğundan çok daha üstünsün”dedi.

Mekke valisinin bir tavsiye mektubu ile Medine’ye gitti. Burada İmam Mâlik’e el–Muvatta adlı eserinin tamamını arz etti. Daha sonra tamamen fıkha yönelerek İmam Mâlik’ten Hicaz fıkhını öğrendi.

Şâfiî’nin eşsiz kavrayış ve üstün zekâsını müşahede eden İmam Mâlik, ona şu anlamlı tavsiyede bulundu: “Muhammed! Allah’tan kork, günahtan sakın; çünkü ben senin büyük bir şahsiyet olacağını ümit ediyorum. Gönlüne Allah’ın koymuş olduğu bu nuru günahla söndürme.

” Medine’de İmam Mâlik’ten fıkıh ve hadis ilmi aldı. Süfyan b. Uyeyne’den, Fudayl b. İyâz ve amcası Muhammed b. Şâfi’ ve diğerlerinden hadis rivayet etti. İmam Şâfiî, bu arada çalışmak zorunda olduğu için bir süre Yemen’e gitti. Yemen valisi orada kendisine kadılık görevini tevcih etti. İmam Şâfiî bundan sonra H. 187’de Mekke’de ve 195’te Bağdat’ta İmam Ahmed b. Hanbel (Ö. 241/855) ile buluştu. Ondan Hanbelî fıkhını ve usulünü, Kur’an’ın nâsih ve mensuhunu öğrendi. Bağdat’ta onun eski mezhebinin esaslarını ihtiva eden “el–Hucce” adlı eserini yazdı.

Sonra H. 200’de görüşlerinin en çok yaygınlaşacağı Mısır’a gitti. İmam Şâfiî, müstakil mutlak müçtehid idi. Hicazlıların ve Iraklıların fıkhını kendinde toplamıştı. Ahmed b. Hanbel onun için; “Allah’ın kitabı ve Rasûlü’nün sünnetinde insanların en bilgilisi idi. Eli kalem tutup da, boynunda Şâfiî’nin minneti olmayan kimse yoktur.” demiştir.

Şâfiî mezhebinin usûlü Kitap, Sünnet, İcma ve Kıyas’a dayanmaktadır. Şâfiî’nin mezhebi; Mısır, Güney Arabistan, Doğu Afrika, Doğu Anadolu, Seylan, Endonezya, Cava, Filipinler, Malaya, Mâveraü’n–Nehir ve Horasan gibi yerlerde yayılmıştır.

İmam Şâfiî hazretleri, Mısır’da mayasıl hastalığına yakalandı. Aşırı kan kaybından dolayı 20 Ocak 820’ye rastlayan Hicri 204 yılı Recep ayının son gecesi 54 yaşında vefat etti. Kabri Mısır’da Mukattana Dağı’nın eteğindedir

MUSTAFA AYDIN
zaman ailem'den alıntı
__________________
Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:51 .

Designed by: vBSkinworks
Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Ad Management plugin by RedTyger