Geri git   HAKIKAT DAMLALARI > :: İslamiyet > Namaz

Namaz Namaz dinin direğidir ve mü'minin miracıdır....

Seçenekler Stil
Alt 12-10-09, 17:11
güller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
güller güller isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Teşekkür etmiş: 8.331
5.245 konudan, toplam 8.903 Teşekkür almış
Arrow Akşam ve Yatsı namaz arası okunan faziletli ayetler ve dualar..

AKŞAM İLE YATSI NAMAZI ARASINDA OKUNMASI MUCERREB VE ÇOK
FAZİLETLİ OLAN AYAT-I KERİMELER VE DUALAR

Her zaman, özelikle akşam ve yatsı ortasında otuz-üçer defa okunması çok faziletli bulunan aşağıdaki mübarek
kelimelerin herbirinin çok nurlarından birer nurunu gösteren altı duadır. (Lem’alar—1.Lem’a)

Otuz üç defa
بِسْـــــــــــــــــــــ ـمِ اﷲِارَّتْمَنِ ارَّتِيم
فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ أَنْ لاَ إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ

1 (Hz.Yunus'un duası ) "Karanlıklar içinde niyaz etti: 'Senden başka ilâh yoktur. Seni her türlü noksandan
tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum .” Enbiyâ S, 21:87.

Click the image to open in full size. -

münâcâtımızda 33 defa Click the image to open in full size.

2 ( Hz. Eyyub'un duası )" Rabbine şöyle niyaz etmişti: 'Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin
en merhametlisisin.'" Enbiyâ Sûresi, 21:83.

33 defa: حَسْبِىَ اللهُ لاَ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

3( Hz. Muhammed'in (asm) duası ) "Eğer senden yüz çevirecek olurlarsa de ki: Allah bana yeter. Ondan başka
ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ben Ona tevekkül ettim. Yüce Arşın Rabbi de Odur." Tevbe Sûresi, 9:129.

حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ: münâcâtımızda 33 defa

4 ( Hz. Muhammed(asm ve Hz. İbrahim'in) duası: "Allah bana yeter;O ne güzel vekildir." Âl-i İmrân S,3:173.
Vefa, bir mümin özelliği, vefasızlık ise münafık özelliğidir. Peygamberimiz (sav), münafıkların özelliklerinden söz ederken onların üç özelliğini şöyle sıralar:
“Konuştuğu zaman yalan söyler. Söz verdiği zaman sözünü tutmaz. Emanete ihanet eder.”
güller kardeşimizin mesajına 6 kişi teşekkür etmiştir.
aysunur (12-10-09), deren (15-03-11), eylül (12-10-09), Hakgüzar (13-10-09), nurdamlası (16-11-13), vuslat (19-10-09)
Alt 12-10-09, 17:31
Administrator

5 Havl ve kuvvet, ancak her şeyden yüce ve nihayetsiz azamet sahibi olan Allah'a aittir.

münâcâtımızda 33 defa
Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyül azîym

6 “Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî. Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî.

münâcâtımızda 33 defa

يَا بَاقِۤى أَنْتَ الْبَاقِى يَا بَاقِۤى أَنْتَ الْبَاقِى
bir defada:Entel Kafi,Entel Vafi,Entel Şafi,Enfel Muafi Hu Allah

Vefa, bir mümin özelliği, vefasızlık ise münafık özelliğidir. Peygamberimiz (sav), münafıkların özelliklerinden söz ederken onların üç özelliğini şöyle sıralar:
“Konuştuğu zaman yalan söyler. Söz verdiği zaman sözünü tutmaz. Emanete ihanet eder.”
güller kardeşimizin mesajına 4 kişi teşekkür etmiştir.
aysunur (12-10-09), eylül (12-10-09), nurdamlası (16-11-13), vuslat (19-10-09)
Alt 12-10-09, 18:40
Administrator

Standart 1. duanın fazileti

Otuz üç defa
فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ أَنْ لاَ إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ

1 (Hz.Yunus'un duası ) "Karanlıklar içinde niyaz etti: 'Senden başka ilâh yoktur. Seni her türlü noksandan
tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum .” Enbiyâ S, 21:87.

Bediüzzaman, akşam ve yatsı ortasında 33'er defa okunmasının çok faziletli olduğunu söylediği Enbiya Sûresi'nde Hz. Yunus Aleyhisselam'ın duası.

Abdullah Aymaz'ın yazısı

Hz. Yunus Aleyhisselam'ın niyazı gibi
Bediüzzaman Hazretleri, "Lem'alar" kitabının Birinci Lem'a'sına başlamadan önce bir giriş mâhiyetinde şöyle diyor: "Her zaman, bilhassa akşam ve yatsı ortasında otuz üçer defa okunması çok faziletli bulunan mezkûr mübarek kelimelerin herbirinin çok nurlarından bir nurunu gösterecek altı Lem'adır."
Zâten kendisi bu mübarek kelimeleri, akşam-yatsı arasında odasına çekilip hiç kimseyle görüşmeyerek okuyormuş. Sıkıntıların ve rahatsızlıkların arttığı zamanlarda toplu halde okumalar daha faydalıdır. Çünkü dua, külliyet kazanınca kabule karîn olur. Toplu dualar da külliyet kazanmaya en büyük vesilelerdir.

Bu mübarek kelimelerden birincisi, "Birinci Lem'a"da anlatılan "Lâ ilâhe illâ Ente Sübhaneke innî küntü mine'z-zâlimîn" (Enbiya Sûresi, 21/87) âyetidir. Hz. Yunus Aleyhisselam'ın duasıdır.
Onun meşhur kıssasının hülâsası.
Ninova'ya peygamber olarak gönderilen Hz. Yunus Aleyhisselam, vazife yerinden ayrılınca, İlâhî vahyi beklemediği için kaderin takdiri ile denize atılmış. Onu bir balık yutmuş. Zaten deniz fırtınalı ve gece karanlık imiş... Her taraftan ümit kesik olduğu halde Yunus Aleyhisselam, Cenab-ı Hakk'a "Lâ ilahe illa Ente. Sübhâneke. İnnî küntü mine'z-zâlimin" yani "Senden başka ilah yoktur. Sen sübhansın, bütün noksanlardan ve kusurlardan münezzehsin. Muhakkak ki ben zâlimlerden oldum, kendime yazık ettim." (Enbiyâ Sûresi, 21/87) diye niyaz etmiş. Cenab-ı Hak da onun duasını kurtuluşuna vesile kılmış.
Bediüzzaman Hazretleri diyor ki: "Hz. Yunus Aleyhisselam'ın münâcâtının sırr-ı azîmi şudur ki: O vaziyette sebepler bütünüyle düştü. Çünkü, o halde ona kurtuluşu sağlayacak öyle bir Zât lâzım ki, hükmü hem balığa, hem denize, hem geceye, hem havaya geçebilsin. Çünkü, onun aleyhinde "gece, deniz ve balık" ittifak etmişler. Bu üçünü birden emrine âmâde kılan bir Zât onu selâmet sâlihine çıkarabilir. Eğer bütün halk onun hizmetkârı ve yardımcısı olsa idiler, yine beş para faydaları olmazdı. Demek sebeplerin tesiri yok. Sebepleri de Yaratan Allah'tan başka bir sığınak olamadığını gözle görür derecede gördüğünden, Ehadiyet (Cenab-ı Hakk'ın birliğinin, isimlerinin her varlıkta özel şekilde tecelli etmesi) sırrı, tevhid nuru içinde inkişaf ettiği için şu münâcât birden bire geceyi, denizi ve balığı emrine âmâde kılmıştır. O tevhid nuru ile balığın karnını denizaltı gemisi hükmüne getirip, zelzeleli dağ gibi dalgalar dehşeti içinde; o denizi o tevhid nuru ile emniyetli bir sahra, bir tenezzüh yeri, bir gezinme meydanı olarak o nur ile gökyüzünü bulutlardan süpürüp, Ay'ı bir lâmba gibi başı üstünde bulundurdu. Her taraftan onu tehdit ve tazyik eden o mahlûkat, her cihetle ona dostluk yüzünü gösterdiler. Tâ selâmet sahiline çıktı yaktîn (asma kabak) ağacı altında o İlâhî lütfu müşâhede etti."
Bu kudsî, bu mübarek, bu mucize ifadeler, her zaman için bizlere İlâhî yardımların gelip imdadımıza yetişmesine vesile olabilirler. Bizler de Cenab-ı Hakk'a münacât ve niyazlarımızda Kur'an'da geçen bu peygamber dualarından istifade etmeyi bilmeliyiz...
1972 yılında Suudî Arabistan'ın olumsuz bulduğu hava şartları sebebiyle, hacca gidecekler için sınır kapıları kapanır. En son kafile gidemez. Havaalanında üzüntü ve sıkıntı ile hacı adayları kızıp söylenmeye başlarlar. O sırada o kafile içinde bulunan Üstad Bediüzzaman Hazretleri'nin talebelerinden olan emekli Albay Hulusî Ağabey, ortada kalmış ve gelişigüzel konuşup kızgınlıklarını gidermeye çalışan bu topluluğa bir konuşma yapar. Hz. Yunus Aleyhisselam'ın bu kıssasını anlatır. "Biz de onun gibi aynı duayı okuyup, yolları açması için Allah'a yalvaralım." der. Toplanıp hep birden "Lâ ilâhe illâ Ente. Sübhâneke. İnnî küntü mine'z-zâlimin" diyerek okumaya başlarlar. Belli müddet sonra, Allah'ın izniyle şartlar, olumsuzluklar düzelir ve Suudluların gönderdiği bir Alman uçağı ile kalan son kafilenin bütün yolcuları hacca giderler...
Şu sıkıntılı günlerde de bu niyazı elden bırakmamaya çalışalım...

ZAMAN

risale-i nur dan lemalarda 1 lemadır.aşşağıda linki veriyorum istiyen okuyabilir.

http://www.hakikatdamlalari.net/foru...read.php?t=179

güller kardeşimizin mesajına 2 kişi teşekkür etmiştir.
nurdamlası (16-11-13), vuslat (19-10-09)
Alt 12-10-09, 19:17
Administrator

Standart 2 ( Hz. Eyyub'un duası )"

Click the image to open in full size. -

münâcâtımızda 33 defa Click the image to open in full size.

2 ( Hz. Eyyub'un duası )" Rabbine şöyle niyaz etmişti: 'Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin
en merhametlisisin.'" Enbiyâ Sûresi, 21:83.

http://www.hakikatdamlalari.net/foru...ead.php?t=4373

bu linkten duanın fazilti ve önemine ulaşabilirsiniz.
Alt 12-10-09, 19:28
Administrator

Standart 3( Hz. Muhammed'in (asm) duası :Tevbe Sûresi, 9:129.

33 defa: حَسْبِىَ اللهُ لاَ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ
3( Hz. Muhammed'in (asm) duası ) "Eğer senden yüz çevirecek olurlarsa de ki: Allah bana yeter. Ondan başka
ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ben Ona tevekkül ettim. Yüce Arşın Rabbi de Odur." Tevbe Sûresi, 9:129.

http://www.hakikatdamlalari.net/forum/showthread.php?t=182
bu linkten faziletini acıklamasına ulaşabilirsiniz. riale-i nurda lemalarda 4 lema.'nın ikinci makamında.

فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ
Fe in tevellev fe kul hasbîyallâh(hasbîyallâhu), lâ ilâhe illâ hûv(hûve), aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi).
Bundan sonra eğer onlar dönerlerse, o zaman onlara şöyle de: “Bana, Allah yeter (kâfidir), O'ndan başka ilâh yoktur. Ben, Allah'a tevekkül ettim (güvendim). Ve O, azîm arşın Rabbidir.

1. fe in : bundan sonra, eğer
2. tevellev : yüz çevirirler, dönerler
3. fe kul : o zaman de (ki)
4. hasbîye allâhu : Allah bana yeter (kâfidir)
5. lâ ilâhe : ilâh yoktur
6. illâ huve : ondan başka
7. aleyhi : ona
8. tevekkeltu : tevekkül ettim (güvendim)
9. ve huve : ve O
10. rabbu el arşi el azîmi : azîm (büyük) arşın Rabbidir

AÇIKLAMA
Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada, Allah'a tevekkül etmek müessesesinden bahsedilmektedir. Allahû Tealâ buyuruyor ki:
39 / ZUMER - 38: Ve le in seeltehum men halakas semâvâti vel arda le yekûlunnallâh(yekûlunnallâhu), kul e fe raeytum mâ ted’ûne min dûnillâhi in erâdeniyallâhu bi durrin hel hunne kâşifâtu durrihi ev erâdenî bi rahmetin hel hunne mumsikâtu rahmetih(rahmetihi), kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), aleyhi yetevekkelul mutevekkılûn(mutevekkılûne).
Ve eğer gerçekten onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorarsan, mutlaka: "Allah" derler. De ki: "Allah'tan başka taptıklarınızı gördünüz mü? Eğer Allah bana bir zarar dileseydi, O'nun zararını onlar giderebilir mi? Veya bana bir rahmet dileseydi, onun rahmetini tutabilirler mi (engelleyebilirler mi) ona tevekkül ederler (onu vekil ederler)."
Tevekkül etmek, Allah'a güvenmek ve Allah'ı vekil tayin etmek mânâsınadır. Allah'a ulaşmayı dilediğimiz an Allah, bize vekil olmuştur. Bizim irademizi kaldırıp, İlâhi İradesi'ni onun yerine koyar ve ruhumuzu Kendisine ulaştırır. Vuslattan sonra tevekkül edebilirsek fizik vücudumuz için de bize vekil olur, Kendi iradesiyle fizik vücudumuzu teslim alır. Gene tevekkül edebilirsek aynı yolla nefsimizi de teslim alır. Gene tevekkül edebilirsek aynı yolla bizleri irşada ulaştırır. Gene tevekkül edebilirsek irademizi de teslim alır. Bütün teslimler tevekkül ile gerçekleşir.
3 / ÂLİ İMRÂN - 139: Ve lâ tehinû ve lâ tahzenû ve entumul a’levne in kuntum mu’minîn(mu’minîne).
Ve gevşemeyin ve mahzun olmayın! Eğer mü'min iseniz, üstün olan sizsiniz.
Allah'a dost olan bir kişi olsa, Allahû Tealâ o kişiyle beraber olsa, bütün dünya o kişinin düşmanı olsa, Allahû Tealâ onları üstün kılacağını net olarak ifade ediyor:
3 / ÂLİ İMRÂN - 160: İn yansurkumullâhu fe lâ gâlibe lekum, ve in yahzulkum fe menzellezî yansurukum min ba’dih(ba’dihi), ve alâllâhi fel yetevekkelil mu’minûn(mu’minûne).
Eğer Allah size yardım ederse, o zaman sizi yenecek yoktur. Ve eğer sizi yardımsız (yüz üstü) bırakırsa, ondan sonra size kim yardım eder. Öyleyse mü'minler, Allah'a tevekkül etsinler (Allah'a güvensinler).
"Eğer inanıyorsanız Bana güvenin, tevekkül edin. Eğer tevekkül ederseniz biliniz ki; en kuvvetli sizsiniz."
"Eğer inanıyorsanız Bana tevekkül edin. Tevekkül ederseniz biliniz ki; sizi yenecek yoktur."
Onun için, "Allah'a tevekkül etmek", önemli bir Kur'ân kavramıdır. Allah'a güvenmek, Allah'a dayanmak. Allah muhakkak ki; herşeye kaadirdir. Herşeyin en güzelini gerçekleştiren hep, O'dur
güller kardeşimizin mesajına 1 kişi teşekkür etmiştir.
vuslat (19-10-09)
Alt 12-10-09, 19:33
Administrator

Standart 4 ( Hz. Muhammed(asm ve Hz. İbrahim'in) duası:

4 ( Hz. Muhammed(asm ve Hz. İbrahim'in) duası:
http://www.hakikatdamlalari.net/foru...ead.php?t=1047
Risale-i nurda 4 şuda cok güzel anlatılıyor.

الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُواْ لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَاناً وَقَالُواْ حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
Ellezîne kâle lehumun nâsu innen nâse kad cemeû lekum fahşevhum fe zâdehum îmânâ(îmânen), ve kâlû hasbunâllâhu ve ni’mel vekîl(vekîlu).
O (ahsen) kimseler ki, insanlar onlara: "Muhakkak ki, insanlar, sizin için (size saldırmak için) toplandılar. Artık onlardan korkun." dedikleri zaman, (bu söz), onların îmânını artırdı. Ve "Allah bize kâfîdir ve O, ne güzel vekildir." dediler.
1.ellezîne: onlar, o kimseler ki2.kâle: dedi3.lehum: onlara, onlar için4.en nâsu: insanlar5.inne en nâse: muhakkak ki insanlar6.kad cemeû: toplanmışlardı7.lekum: sizin için8.fe ahşev-hum: artık onlardan korkun9.fe zâde-hum: o zaman onların arttı10.îmânen: îmân11.ve kâlû: ve dediler12.hasbunâ allâhu: Allah kâfidir13.ve ni'me el vekîlu: ve ne güzel vekil
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm

Düşmanları adına konuşan "Naim İbni Mesud Eşcaî" isimli şahıs, İslâm mücahitlerine: "Onlar sizin için kuvvet topladılar, artık onlardan korkun da savaşa çıkmayın." demişti.

Düşmanlarının çok olması, Allah'ın dostlarını korkutmuyor. Onlar biliyorlar ki; savaş iki tane sonuç doğurur:Şehit veya gazi olmak. İkisi de Allah katında en kıymetli hususlardır. Bundan sadece sahâbe mutluluk duyarama daha evvelki âyetlerde gördük ki münafıklar hiç mutluluk duymuyor. Onlar, Allah için olmadıkları için Allah yolunda yapılan savaş, onların ölümüyle noktalanacaksa, bu onlar için çok kötü, korkulacak bir durumdur.

İşte böyle bir durumda ahsen olan bu insanlar için tabiatıyla mutluluk vardır. Ahsen olanlar zaten cennet saadetinin en üst boyutlarını elde etmişlerdir ama bunlara bir de şehit olma şerefi eklenecek. Allah yolundaki en üstün noktaya ulaşacaklar.

Öyleyse bu, onlar için sadece büyük bir şereftir. Allahû Tealâ'ya duydukları güven, Allah'a karşı duydukları saygı, sevgi onları Allah yolunda en üstün yapan bütün faktörler, onların şehit olmasını sadece Allah'ın bir güzelliğini yaşamak olarak değerlendirmelerine sebebiyet veriyor.
vuslat (19-10-09)
Alt 12-10-09, 19:36
Administrator

Standart Havl ve kuvvet, ancak her şeyden yüce ve nihayetsiz azamet sahibi olan Allah'a aittir.

5 “Havl ve kuvvet, ancak her şeyden yüce ve nihayetsiz azamet sahibi olan Allah'a aittir.”

Lâ Havle Velâ Kuvvet İllâ Billah” Sözünün Fazileti!!!
Hz. Peygamber İsrâ (Miraç) gecesinde Cebrail’le birlikte Hz. İbrahim’in yanından geçti.
Hz. İbrahim, Cebrail’e
“Ey Cebrail! Yanındaki kimdir?” diye sordu. Cebrail
“O Muhammed’dir” cevabını verdi. Bunun üzerine İbrahim (a.s.)
“Ey Muhammed! ümmetine cennet fidanlarını çok dikmelerini söyle!
Çünkü cennetin toprağı çok güzel ve verimli, arazisi ise alabildiğine geniştir” dedi.
Hz. Peygamber’in
“Cennet fidanı nedir?” diye sorması üzerine de
“Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” sözüdür” karşılığını verdi.
Terğib III/105 (İmam Ahmed, İbn Ebi’d-Dünya ve
İbn Hibban, Sahih’inde Ebu Eyyub el-Ensâri’den). Heysemi X/97.

İnsanın, her işinde Kudreti Sonsuza dayandığını, O'nun yardım ve dilemesi olmadan iyi-kötü hiç bir şeyin cereyan etmeyeceği inancını ifade etmek üzere, günlük hayatta sık sık kullandığı vecizeleşmiş bazı cümleler bulunmaktadır. Ancak ne kadar kapsamlı bir manaya sahip oldukları ve ne kadar sevaplı oldukları yeterince bilinmemektedir. Bunlardan birisi de La havle vela kuvvete illa billâh, şeklindeki cümledir. .
Bu mübarek cümlede geçen havl kelimesi; hareket ve çare anlamına gelmektedir. Metinde geçen kuvvet kelimesi ise Türkçemizde yaklaşık aynı anlamda kullanılmaktadır. Lügatlerde geçen kelime anlamları ve hadis şerhlerinde yapılan izahlar göz önüne alınınca bu cümle şu şekilde tercüme edilebilir: “Hayırlı işler yapabilmek, günahlardan kaçınabilmek ve insan gücünü aşan olaylar karşısında metin durabilmek dahil, hareket, tekâmül, güç ve kuvvet gerektiren her hâlimiz ve her işimiz için gerekli güç ve kuvvet ancak Allah'ın lütfü iledir.”

Onun için de insan hayatına kuşatıcı bir nazarla bakanlar bu cümleyi açıklama sadedinde şöyle demişlerdir:
— Yokluktan çıkıp vücuda gelmek için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.
— Hayatta kalmak için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.
— Zararı def', menfaati celb için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.
— Musibetten uzak kalıp arzu edilen şeyleri elde etmek için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.

— Günaha düşmemek, ibadete devam etmek için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.
— Azaba maruz kalmamak, nimete mazhar olmak için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.
— Zulmete düşmemek, iman nuru ile tenevvür etmek için gerekli havl ve kuvvet Allah'tandır.1
Havl kelimesinin maddî-manevî zararlı şeylerden kaçınma ve korunma gücünü; kuvvet kelimesinin ise maddî-manevî, faydalı ve müsbet şeyleri yapma gücünü ifade ettiği de hadis şarihleri tarafından belirtilmiştir.
Alt 12-10-09, 19:38
Administrator

Standart 6 “Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî. Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî”.

6 “Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî. Bâkî kalan ancak sensin, ey Bâkî”.

http://www.hakikatdamlalari.net/foru...read.php?t=181
risale-i nurda lemalarda 3 lema cok güzel anlatıyor okumak istiyenker bu linki tıklasın.
vuslat (19-10-09)
Alt 31-05-10, 21:51
Administrator

Her akşam okuyalım kardeşlerim............................

Etiketler
akşam, arası, ayetler, dualar.., faziletli, namaz, okunan, yatsı

Seçenekler
Stil